Un turn în formă de navă scufundată va fi construit la Praga

13 October 2025
   Autoritățile din Praga au aprobat construcția turnului Top Tower înalt de 135 de metri, care, prin forma sa, va aminti de un vas scufundat vertical.

Clădirea va deveni cea mai înaltă din Cehia, transmite Designboom. Complexul a fost proiectat de sculptorul ceh David Cerny și arhitectul Tomas Cisarz

Clădirea este gândită ca un centru multifuncțional cu locuințe, birouri și o infrastructură extinsă:

  • locuințele din înălțime vor fi date în chirie, inclusiv prin schema de co-living, deși majoritatea apartamentelor sunt proiectate compacte;

  • la etajele inferioare vor fi amenajate magazine și infrastructura necesară;

  • în subteran va exista o parcare publică deschisă non-stop pentru automobile;

  • pe acoperișul turnului va fi un punct de observație, de unde se vor deschide vederi panoramice asupra capitalei Cehiei și a împrejurimilor, iar aici va fi amenajată și o grădină la înălțime.

În apropierea clădirii va fi amenajat un spațiu public modern, inclusiv o zonă pietonală care va conecta turnul cu intrarea în cea mai apropiată stație de metrou, se precizează în comunicat.

 

sursa    point.md,   rbcrealty.ru.

Interesting property

Sale
490 000 €
Sale
99 900 €
Sale
119 000 €





© 2001-2025. Ltd «Lara». All rights reserved.